Na ndiqni

Politika

12 vite pas vdekjes së presidentit Rugova, mungesa e vizionit Rugovian po rrezikon ecjen e shtetit

Nga: Bota sot Më: 21 janar 2018 Në ora: 07:54
Ish-presidenti Ibrahim Rugova

Kanë kaluar 12 vjet nga vdekja e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Njeriut që sa ishte gjallë beri historinë dhe pas vdekjes la rrugën e tij të ndritshme të lirisë dhe Pavarësisë së vendit.

21 janari i shënon 12 vjetorin e vdekjes së Presidentit historik dhe arkitektit të pavarësisë së Kosovës Dr. Ibrahim Rugova. Për popullin e Kosovës, personaliteti dhe vepra e Presidentit Rugova është një monument frymëzimi. Askush më shumë se Rugova, nuk përcolli e nuk jetësoi dashurinë për atdheun dhe paqen.

Kosova aktualisht ndodhet në një udhëkryq, si pasojë e politikave të gabuara që po bëjnë udhëheqësit e saj në raport me miqtë e përhershëm. Andaj, një figurë emblematike siç ishte ajo e Presidentit Rugova, po konsiderohet më e nevojshme se kurrë.

Orientimi properëndimor i Presidentit Rugova

Njerëz që ndjekin vizionin e tij, e kujtojnë Presidentin Rugova si një nga figurat më të ndritshme për shqiptarët.

Deputeti nga radhët e LDK-së, Haxhi Avdyli, e ka vlerësuar lartë figurën e Presidentit Rugova duke e veçuar atë për orientimin e tij properëndimor dhe si një burrështetas të vërtetë.

“Politika e LDK-së dhe presidentit të saj Rugova kishte një orientim të vërtetë properëndimor ,pro evropian dhe një miqësi e përhershme më SHBA-në. Ai hapte dyert e kancelarive botërore , të presidenteve e burrështetasve jo vetëm të shteteve që kanë njohur Kosovën por edhe shteteve si Spanja, Sllovakia, që se njohin akoma Kosovën. Presidenti Rugova është i papërsëritshëm dhe kemi pas fatin kombëtar që e kemi pas një lider të tille në atë kohe të trazuar” ka thënë ai.

Sipas Avdylit, sot klasa politike 2 dekada më vonë, nuk dinë kah do orientojnë shtetin e Kosovës, ka perëndimi, kah lindja apo ka lindja e afërt.

“Mungesa e vizionit Rugovian po rrezikon ecjen e shtetit të Kosovës, por LDK  po luan dhe do luajë rolin maksimal për afirmimin e këtyre vlerave që i ka trasuar Presidenti historik Rugova”, është shprehur ai.

Kurse, Bajram Gecaj, anëtar i Lidhjes Demokratike e Kosovës, ka thënë se në këtë përvjetor të shkuarjes së tij në amshim, kujtimi mbi Presidentin Rugova është i freskët dhe prezent.

“Çdo ditë e më shumë po provohet se rruga e tij dhe vizioni largpamës ishin e vetmja mënyrë që Kosova të arrinte aty ku edhe është. Është lidershipi dhe drejtimi i tij i urtë si dhe vizioni i palëkundur pro-perëndimor që përfundimisht shndërroi Kosovën, por njëkohësisht edhe popullin shqiptarë, në aleatë të fuqive më progresive botërore dhe për herë të parë në historinë tonë mijëvjeçare ngërtheu popullin tonë pandashëm në interesin e familjes së madhe euro-atlantike.  Mos-prezenca e tij fizike kompensohet me frymën dhe mësimet e tija, frymë kjo e cila është dhe do të vazhdoi të jetë udhërrëfyes i pa kontestuar i yni në secilin hap para drejt familjes së shteteve të civilizuara” ka thënë Gecaj.

Fryma rugoviane

Sipas tij, Fatkeqësisht, edhe pse thirren në një frymë të tillë, sot më shumë se kurrë, jemi dëshmitarë të një devijimi të rrezikshëm të një pjese të lidershipit nga rruga mirë dhe sigurt e trasuar nga Presidenti Rugova.

“Shohim tendencat e disave që, për arsye të pastra personale e klanore, të fusin “pyka qarëse” në miqësinë tonë, siç thoshte Presidenti, “të përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës” dhe aleatëve tjerë të rëndësishëm e vital për të ardhmen tonë perëndimore. Ata të cilët sot pretendojnë të thirren në këto vlera do të duhej të shohin dhe kuptojnë më mirë veprën dhe aktivitetin e Presidentit të ndjerë, sepse veprimet e tyre, përkundër pretendimeve të tyre, janë shumë larg udhës dhe vizionit rugovian”, ka shtuar ai.

Gecaj ka thënë,  se Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilën e kishte formësuar dhe që e udhëhoqi Presidenti Rugova, i mbeti besnike rrugës dhe vizionit të tij dhe është gjithherë e palëkundur në synimin shekullor të popullit tonë drejt integrimit përfundimtar në strukturat euro-atlantike.

“Nuk ka asnjë dyshim se LDK do të mbajë dhe kultivoj edhe në të ardhmen frymë të tillë progresive dhe vizion largpamës e të pa luhatur drejt realizimit të plotë të vizionit rugovian”, ka përfunduar Bajram Gecaj nga LDK.

Ndërkaq, Faton Abdullahu njohës i çështjeve politike në vend, ka thënë se nuk ndodh shpesh në histori që bëmat e një burrështetasi të krijojnë një koncept politik, i cili më pas për shkak të ekspresivitetit  kthehet në ideologji politike, duke marrë emrin e tij dhe duke pulsuar aktive edhe pas vdekjes së tij.

Më shumë
Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test