Na ndiqni

Politika

“Refuzimi i vizës, shuplakë nga SHBA-ja për ta këndellur Ramushin”

Nga: Bota Sot Më: 7 janar 2018 Në ora: 14:50
Ramush Haradinaj

Gjatë së shtunës mbrëma është bërë publik lajmi për refuzimin e vizës për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj nga Shtet e Bashkuara të Amerikës, në të cilin thuhej se ai kishte planifikuar që të marrë pjesë në “Mëngjesin e Lutjeve” që mbahet me katër 4 shkurt mbahet në Uashington. Por, nuk vonoj shumë, kryeministri Haradinaj ka reaguar  duke thënë se  janë ende në procedurë për vizë.

“Pres edhe për vizë deri kur të ma japin. I besoj Kosovës! I besoj Amerikës! Jam ende në procedurë për vizë”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Megjithatë, analisti politik, Faton Mehmeti ka thënë se refuzimi eventual i vizës për kryeministrin është lajm i keq për vendin dhe se nënkuptohet se është i padëshiruar për SHBA-t.

“Refuzimi i vizës për kryeministrin Haradinaj është lajm i keq për vendin, si pasoje e acarimit të raporteve të qeverisë me SHBA. Kjo nënkupton se Haradinaj më nuk është palë e besuar nga SHBA dhe person i padëshiruar, dhe rrjedhimisht i rrezikshëm për sigurinë e SHBA”, ka deklaruar Mehemti për “Bota sot”.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test