Na ndiqni

Opinione

Ligji për Prishtinën, kompromis që PSD të mbështes Ramushin

Faton Mehmeti Nga Faton Mehmeti Më 19 maj 2018 Në ora: 07:35
Ramush Haradinaj dhe Shpend Ahmeti

Do të ishte krejtësisht i pranueshëm ligji për Prishtinën, nëse do të miratohet më parë. Gjithsesi miratimi tanishëm është i mirë se ardhur, pasi i hapën kryeqytetit shumë mundësi për të qenë vetë zot i vetes.

 Kjo në një farë mënyre i pamundësonte qeverisë që të pengojë punën e kryetarit të Prishtinës, jo tani por edhe në të ardhmen. Dhe kjo është diçka pozitive, duke ia mohuar kryetarit të Prishtinës të drejtën për t’u ankuar se qeveria e ka penguar për të punuar më shumë.

Megjithatë miratimi i tanishëm ka ka hilet e saja, që vjen pa një koalicioni të fshehur në mes të PSD dhe qeverisë.

Në momentin ekzistues Shpendi, por edhe Ramushi e Kadriu kanë nevojë për njëri- tjetrin, andaj kompromisi i të gjithëve ishte që Prishtina të fitojë ligjin e saj, ndërsa PSD të mbështesë qeverinë Haradinaj, ndonëse pa një marrëveshje të shkruar.

E gjitha kjo një marrëveshje xhentëlmenë, për t’i bërë favore njëri- tjetrit, të gjitha në interesat e tyre respektive.

 

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test