Na ndiqni

Ndryshe

Zbulimi i pabesueshëm: Truri i njeriut mund të parashikojë të ardhmen?

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 18:50
Foto ilustrim

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë kanë hulumtuar se si njerëzit mund të parashikojnë disa gjëra në jetë dhe kanë zbuluar se truri ka dy mekanizma të matjes së kohës që lejojnë parashikimet afatshkurtra, shkruan IFL Science.

Një nga mekanizmat, i njohur si periudha kohore, mbështetet në përvojat e mëparshme dhe shoqërohet me një tru të vogël. Tjetër qëndron në ritmin dhe është i lidhur me ganglione bazale. Si truri i vogël ashtu edhe ganglionet bazale janë rajone të rëndësishme të trurit që lidhen me lëvizjen dhe njohuritë, njohuritë.

"Nëse është sport, muzikë apo fjalim, studimi ynë sugjeron se koha nuk është një proces unik, por ka dy mënyra të ndryshme në të cilat bëjmë parashikimet e motit dhe varen nga pjesë të ndryshme të trurit", tha Asaf Breska, një shkencëtar me Universiteti i Berkeley.

Për të kryer hulumtimin, një ekip shkencëtarësh kishte për detyrë të studionte njerëzit me sëmundjen e Parkinsonit dhe ata që vuanin nga degjenerimi cerebral, dhe reagimet e tyre ndaj shenjave dhe stimujve që u shfaqën në ekran u shqyrtuan,

Ata kishin për detyrë të parashikonin kur do të shfaqej një shesh i gjelbër në ekran, duke parë një sërë sheshe të gjelbra, të kuqe dhe të bardha. Një grup kishte një ritëm të qëndrueshëm dhe tjetri një model pak më kompleks. 

Pacientët me Parkinson ishin shumë më të mirë në parashikimin e një forme komplekse, ndërsa ata me degjenerim cerebral ishin të mirë në ritmikë.

"Ne kemi treguar se pacientët me degjenerim cerebral kanë një çrregullim në përdorimin e shenjave jo-ritmike, ndërsa ata me degjenerim të ganglioneve bazale të shoqëruara me sëmundjen e Parkinsonit kanë një çrregullim në përdorimin e shenjave ritmike", tha autori i studimit, Richard Ivri. 

Studimi siguron dëshmi bindëse se njerëzit kanë të paktën dy mekanizma të brendshëm për përcaktimin e kohës.

"Rezultatet tona tregojnë të paktën dy mënyra të ndryshme që truri zhvillohet për të parashikuar të ardhmen", shpjegon Asaf Breska.

"Një sistem i bazuar në ritëm është i ndjeshëm ndaj ngjarjeve periodike në botë, pasi është e pandashme në fjalimin dhe muzikën dhe sistemi kohor siguron një aftësi të përgjithshme parashikuese, të ndjeshme ndaj motit edhe në mungesë të një sinjali ritmik", shton ai. 

Truri i njeriut është një gjë e fuqishme dhe ky hulumtim tregon aftësinë e tij për të deshifruar botën rreth vetes në bazë të shenjave.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test