Na ndiqni

Ndryshe

Historia e rrallë e vajzës 7-vjeçare që i shpëtoi ujvarës Niagara

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 17:05
Foto ilustruse

Gjatë viteve, njerëzit kanë zbritur në ujëvarën Niagara në një shumëllojshmëri tëmundësish: anije druri, topa gome, kajakë, madje edhe "jet ski".

Por, zbritja më mbresëlënëse u bë më 9 korrik 1960, kur shtatëvjeçari Roger Woodward, duke veshur hiç më shumë se një xhaketë shpëtimi, 

Roger dhe motra e tij 17-vjeçare Deanne u bashkuan me një mik të familjes, Jim Honeycutt, 40 vjeç, në anijen e tij prej 14 këmbësh të pajisur me një motor të jashtëm, për një udhëtim poshtë lumit Niagara.

Familja Woodward kishte lëvizur në zonë disa muaj më parë dhe ata mendonin se një shëtitje në ujëvarë do të ishte një mënyrë e mirë për të festuar ditëlindjen e Deanes. Asnjëri prej tyre nuk e dinte që së shpejti do të përjetonin Niagarën e fuqishme nga një pikëpamje e tmerrshme.

Honeycutt lundronte varkën e tij pranë digës së kontrollit Ontario Hydro. Vetëm një metër nga pragu i Rrymës së Horseshoe, në anën kanadeze, aty gjendet rrjedhja më e madhe të uji. Shumë anije nuk e kalojnë këtë pikë, ku lumi miqësor kthehet i turbullt. Por Honeycutt nënvlerësoi forcën e lumit – dhe rrezikun që erdhi me të.

Tani duke kuptuar rrezikun, Honeycutt po përpiqej të kthehej në barkë dhe të shkonte për në ishulll. Ishte tepër vonë. varka ishte përfshirë në valë tani.

Sidoqoftë, pas rënies së anijes në dhjetëra metra largësi, i vetmi që iu kishte shpëtuar plagëve atëbotë ishte Roger, të cilën e gjetën më pas forcat e shpëtimit. 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test