Na ndiqni

Mjekësi alternative

Alarmuese: Vitamina jetike të cilën të rinjtë shumë pak e marrin

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 17:24
Foto

Dieta e shpejtë dhe e pashëndetshme, pavarësisht nga paralajmërimi, mbetet më popullorja për adoleshentët, si në vendin tonë dhe në botë.

Një studim i kohëve të fundit mbi këtë temë tregon se ushqimet që zakonisht përdoren nga të rinjtë përmbajnë pak vitaminë K,

Ushqyerja me përmbajtje të ulët të vitaminës K (spinaqi, lakra, sallata e gjelbër, vaj ulliri ...) rrit rrezikun e problemeve të zemrës. Në mënyrë të veçantë, përmbajtja e ulët e vitaminës K rrit rrezikun e zgjerimit të barkushes së majtë, e cila shkakton tension të lartë dhe efikasitet të reduktuar të zemrës.

Tensioni i lartë i gjakut është më i zakonshëm te të rriturit dhe në formë kronike, por vërehet se ndodh më shpesh te të rinjtë dhe një nga shkaqet mund të jetë mungesa e vitaminës K. 766 adoleshentë të shëndetshëm (nga 14 deri në 18 vjeç) ishin angazhuar për qëllime kërkimore; ndjekur dietën e tyre për 7 ditë dhe kryen një test ekokardiografi. Vetëm 25% e pjesëmarrësve kishin një konsum të mjaftueshëm të vitaminës K, ndërsa 10% kishin tashmë një nivel të caktuar të zgjerimit në barkushen e majtë.

Hulumtimi ka zbuluar këtë informacion pas shqyrtimit dhe faktorëve të tjerë të mundshëm siç janë: gjinia, raca, aktiviteti fizik dhe çdo sëmundje e mëparshme ose probleme me zemrën apo presionin e gjakut.

Megjithatë, pavarësisht nga çdo gjë, studimi tregoi vetëm rëndësinë e vitaminës K dhe një marrëdhënie e drejtpërdrejtë shkaku dhe efekti nuk u vendos në mes të vitaminës K dhe barkushes së majtë të zemrës.

Dihet se vitamina K është e rëndësishme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave. Kjo lëndë ushqyese gjithashtu mund të rrisë aktivitetin e një proteine të njohur si "Matrix Gla protein", e cila ndihmon në parandalimin e sendimentit të kalciumit në enët e gjakut.

Për shkak të kësaj, hulumtuesit tregojnë nevojën për një studim më të madh për të vlerësuar korrelacionin mes vitaminës K dhe shëndetit të zemrës.

Pavarësisht nga hulumtimet e ardhshme dhe rezultatet e këtyre studimeve, është e nevojshme që ne të gjithë, sidomos të rinjtë, të përdorin sa më shumë fruta dhe perime në dietë të rregullt.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test