Na ndiqni

Mjekësi alternative

Ky është vaji më i mirë për lëkurën tuaj

Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 13:05
Foto

Vaji i avokados është i njohur për përdorimin e tij në gatim, por ai gjithashtu mund të kontribuojë në kujdesin e lëkurës.

Vaji i avokados është një përbërës i shumë lloje të kremrave, 

Përderisa vaji i avokados është i ngarkuar me acide yndyrore omega-3 dhe vitamina A, D, dhe E, në këtë artikull do t’iu tregojmë për përfitimet e tij:

Hidraton dhe ushqen lëkurën tuaj

Ndihmon në heqjen e inflamacionit

Parandalon dhe trajton aknet

Përshpejton shërimin e plagëve

Trajton lëkurën e djegur nga dielli

Redukton shenjat e plakjes

Përmirëson shëndetin e thonjve

Përmirëson shëndetin e lëkurës së kokës

Por si aplikohet vaji i avokados?

Vaji i avokados mund të masazhohet në lëkurë, të përdoret në një maskë fytyre ose të shtohet në kremra ose në vajra për dush.

Mund të përdoret në lëkurë çdo ditë pa efekte negative.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test