Na ndiqni

Mjekësi alternative

Kryhen testimet, mund të ketë një vaksinë kundër akneve

Më: 2 shtator 2018 Në ora: 11:02
Foto ilustrim

Qoftë jeni adoleshent, qoftë i rritur, vuajtja prej akneve mund të ketë efekte negative.

Studimet kanë dëshmuar se aknet mund të zvogëlojnë nivelin e vetëbesimit tek ata që vuajnë nga kjo gjendje e lëkurës, duke e ulur edhe cilësinë e jetesës, shkruan Independent.

Një hulumtim i ri i kryer së fundmi u kthen shpresën atyre që vuajnë nga aknet: një vaksinë shihet në horizont.

hulumtuesit nga Universiteti i Kalifornisë, San Diego kanë kryer studime, duke zbuluar se është e mundshme që të luftohet kjo toksinë që e sekretuar në baktere që shkaktojnë aknet me një antitrup specifik.

Ata kanë gjetur se kjo vaksinë mund të reduktojnë inflamacionet e lidhura me aknet. Vaksina bllokon bakteret duke luftuar kështu toksinën e cila quhet “Christie-Atkins-Munch-Peterson (CAMP)”.

Në studimin e kryer në minj dhe qeliza të lëkurës të marra prej njerëzve, hulumtuesit kanë testuar efektet në antitrupa (proteina nga sistemi imunitar) kundër CAMP.

Dhe pra, rezultatet janë premtuese.

Klan Kosova
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test