Na ndiqni

Mjekësi alternative

Luftoni kancerin e zorrëve duke aplikuar aspirinë

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 14:41
Foto ilustrim

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se aspirina ndihmon për ta luftuar kancerin e zorrëve.

Eksperimentet mbi tumoret e marra nga pacientët gjetën se përdoruesit e qetësuesve bllokojnë ‘stacionin e energjisë’ që karburantizon sëmundjen.

I njohur si ‘nukleozë’, qëndron në zemrën e qelizave – brenda bërthamës që përmban ADN-në.

Aktivizimi është i njohur për të nxitur formimin e tumorit – dhe mosfunksionimi ka qenë gjithashtu i lidhur me sëmundjet Alzheimer dhe Parkinson.

Rreth 41,300 njerëz janë diagnostikuar me kancer të zorrëve çdo vit duke e bërë atë kanceri i katërt më i zakonshëm në Britani të Madhe.

Përparimi nga studiuesit e Universitetit të Edinburgut mund të çojë në trajtime të reja për një sërë kushtesh të bazuara në aspirinë.

Droga mund të shkaktojë gjakderdhje të brendshme dhe lloje të caktuara të goditjes. Përdorimi afatgjatë nuk këshillohet.

Ekipi thotë se studimi hap rrugën për zhvillimin e terapive më të sigurta që imitojnë efektet e aspirines.

Klan Kosova
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test