Na ndiqni

Mediale Vip

Ish-deputetja e PD sulmon politikanet femra sot në Kuvend: Vishen si…s’kanë lidhje fare me Parlamentin

Nga: Panorama Më: 11 janar 2018 Në ora: 14:59
Lalja Përnaska

Veshja e deputeteve ne Kuvend nuk kalon thuajse kurre pa terhequr vemendjen dhe shpesh here eshte pjese e diskutimit, lidhur me menyren se si shfaqen dhe çfare zgjedhin per veshjen e tyre te votuarit e popullit.

Pjese e nje debati te tille, ish deputetja e PD-se, Lalja Përnaska ka leshuar mbreme gjate emisionit “Top Show”, nje deklarate shume te forte.

“Shumica e deputeteve në parlamentin shqiptar bëjnë parada me veshje, janë Barbie Doll dhe kanë ngatërruar institucion…”- thote ajo, teksa komenton edhe nje status shigjetues qe kishte bere me 20 tetor te 2016, per politikanet.

“Po po, të gjitha këto ligjet që kanë sjellë këto femrat në Parlament jamë unë një ndër kryesoret. Realiteti bie fatkeqësisht ndesh me atë që kam perceptuar dhe cfare janë parimet e mia, se ju e shihni shumë kollaj jetën e klasës politike dhe situata është vërtet e tillë që mbart brenda vetes elementë skandali, s’mund ta perceptoj rolin e politikanes…e keni qartazi të kapshme e të identifikueshme se kush janë, edhe te parlamenti i ri janë dhe fakti është që një kontigjent i rëndësisjhëm i femrave që janë fututr sot në parlament nuk kanë lidhje fare as me politikën as me inst ku ato janë bërë pjesë. Me profesionin e politkanes s’kanë lidhje fare, janë thjesht marioneta ose baby dolls, njihen edhe nmë politikat ndërkombëtare, te ne nuk ëhstë kuptuar qartazi profesioni as i politikanes as i politikbërëses.”- tha ajo.

Panorama
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test