Na ndiqni

Maqedonia

Ministria e Shëndetësisë: Vaksinat nuk janë me afat të skaduar

Më: 5 janar 2019 Në ora: 18:54
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë informon se MRP vaksinat ku vaksinohen fëmijët nuk janë me afat të skaduar.

“MRP vaksinat Priorix që vaksinohet fëmijët në Shkup dhe në qytetet tjera nga vendi janë furnizuar me tenderin e shpallur më 21.10.2016, me marrëveshje e 21.03.2017”, kumtojnë nga MSh.

Vaksinat që janë në përdorim janë Priorix, janë me numër serial AMJRD512AA me afat skadimi 07.2019 dhe numër serial A69SE583A me afat skadimi deri më 05 e vitit 2019.

Nga ministria e Shëndetësisë thotë se vazhdon furnizimi i vaksinimit, për imunizimin e popullatës në Republikën e Maqedonisë për periudhën korrik 2018 deri më korrik 2020.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test