Na ndiqni

Maqedonia

Maqedoni, për 10 muaj 17 persona kanë humbur jetën në vendin e punës

Nga: Telegrafi Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 20:04
Foto ilustrim

Nga Enti Shtetëror për Statistika thonë se nga janari deri në tetor, këtë vit kanë humbur jetën 17 persona në vendin e punës, ndërsa 1527 persona të tjerë janë lënduar.

Dejan Angellovski nga Shoqata e Inxhinierëve për mbrojtje “Tutella”, për TV 21 thotë situata shëndetësore dhe e sigurisë gjatë punës në Republikën e Maqedonisë është larg nga ajo e mjaftueshmja.

Sipas raportit vjetor të Shoqatës për siguri dhe shëndet gjatë punës, më së shumti aksidente gjatë punës ka pasuri Shkupi Dhe Kumanova, ndërsa raste të vdekjes më së shpeshti janë në sektorët e bujqësisë dhe ndërtimtarisë.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test