Na ndiqni

Maqedonia

Lojtarët e lojërave të fatit në Maqedoni do të paguajnë më shumë tatim personal

Nga: mediatshqiptare Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 17:10
Foto ilustrim

Ndryshimet tatimore më shumë do t’i prekin lojtarët e lojërave të fatit të cilët nga janar në secilin fitim do të paguajnë 5% më shumë tatim dhe në vend të 10% do të paguajnë 15% tatim personal.

Në vend sipas hetimeve që janë bërë, me këtë do të preken rreth 600.000 persona, ndërkaq nga 30 milion eurot që Maqedonia mblidhte nga tatimet e lojërave të fatit, pritet që ky numër të rritet deri në 45 milionë euro.

Ndërkaq edhe pse bastet online janë të ndaluara nuk dënohet në Republikën e Maqedonisë, kështu që shumë njerëz kanë gjetur alternativë ndaj tatimeve që shteti i Maqedonisë i zbaton ndaj personave që luajnë bast.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test