Na ndiqni

Maqedonia

Xanakupulos: Topi është në terrenin e fqinjëve

Më: 28 mars 2018 Në ora: 19:38
Dimitris Xanakupulos

Në suaza të pozicioneve greke për emër të përbërë “Erga Omnes” duhet që të ketë zgjidhje, kurse topi tani është tek tereni i shtetit fqinjë dhe duhet që të bëjnë edhe disa hapa që të arrijmë deri në marrëveshje, thotë zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitris Xanakupulos në intervistë për televizionin shtetëror, ku edhe njëherë e përsëriti kërkesën greke për revizion kushtetues.

Xanakupulos mendon se duhet që të bëhen shumë veprime me vetë ndryshimin e “qëndrimeve radikale dhe nacionaliste të qeverive të kaluara” në Shkup, por thekson se ekzistojnë pyetje që nuk janë të thjeshta, kurse faza teknike është shumë e vështirë.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test