Na ndiqni

Life style

Si ndikojnë traumat në organizmin femëror

Nga: Mediat Shqiptare Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 14:16
Ilustrim

Një studim i ri sugjeron se jeta e vështirë dhe situatat stresuese të cilave gratë iu ekspozohen gjatë jetës së tyre - kanë një ndikim shumë negativ në zemrën dhe enët e gjakut.

Studimi i ri analizoi përvojat jetësore të rreth 300 grave jo-duhanpirëse që po i afroheshin menopauzës ose kalonin menopauzën.

Femrat që kanë pasur tre ose më shumë përvoja traumatike në jetë kishin më keq funksionin e zemrës dhe enëve të gjakut  sesa ato me përvoja më pak traumatike.

Funksioni reduktues endotelial rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, thonë studiuesit. Sipas tyre, këto rezultate nënvizojnë rëndësinë e faktorëve psikosocialë, të tilla si ekspozimi ndaj traumave, rreziku i sëmundjeve të zemrës te gratë me moshë mesatare.    

Duke pasur parasysh se një numër i madh i grave në post-menopauzë janë të prekura nga sëmundjet e zemrës, rezultatet e studimeve po fitojnë rëndësi. Gjatë kontrolleve të rregullta të grave, punonjësit e shëndetësisë duhet të diskutojnë në detaje me gratë jo vetëm për shëndetin fizik, por edhe për jetën e tyre të mëparshme dhe situatat stresuese që kanë mbijetuar.

Sëmundja e zemrës është një nga shkaqet kryesore të vdekjes i grave në botë. Rezultatet e hulumtimit janë paraprake dhe duhet të paraqiten në takimin vjetor të "Shoqërisë së Amerikës së Veriut për Menopauzë" në Filadelfia.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test