Na ndiqni

Life style

Shkaqet që ambienti ku jetoni mund t’ju shkaktojë stres dhe luhatje humori

Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 07:34
Foto

Mos e nënvlerësoni fuqinë e shtëpisë suaj dhe dekorit të saj i cili ndikon në shëndetin tuaj mendor. Zbuloni nëse shtëpia juaj ju jep ankth me anë të këtyre detajeve të mëposhtme: Shtëpia mund të ndikojë shëndetin dhe mirëqenien tuaj, sidomos në ankthin që keni. Për të gjetur se çfarë e bën një shtëpi një mjedis të sëmurë dhe çfarë mund të bëjmë për të Jessica Helps, themeluesja e Ëolfe ID, një kompani e dizajnit të brendshëm tregon se kjo është ajo që gjithkush duhet të dijë për të përballuar ankthet. Efektet e mjedisit tonë nuk janë thjesht fizike. Ata gjithashtu mund të ndikojnë në disponimin dhe ndjenjat tona.

Ekspertja e dizanjit thotë: “Të gjithë elementët e dizajnit të brendshëm – si ngjyra, struktura dhe struktura – ndikon në mënyrën se si ndihemi në një nivel biologjik dhe psikologjik, pasi truri ynë krijon ndjesi kur shkojmë në një mjedis të caktuar. Ajo shton: “Për shembull, nëse truri e interpreton një hapësirë për t’u qetësuar, trupat tanë mund të lirojnë një hormone i cili mund të ndihmojë në reduktimin e ankthit. Nëse hyjmë në një hapësirë shumë dinamike me, akustikë me zë të lartë, drita të forta dhe ngjyra të ndezura, ne mund të dalim dhe të stimulojmë adrenalin që shkakton organet tona të jenë në gatishmëri të lartë.
Ekspertja e dizanjit thotë gjithashtu: Një kuzhinë me një ngjyrë të përafërt me atë të ujit tregon se jeni të shqetësuar për pastërtinë që uji ka dhe do t;ju kujtojë gjithë kohës problemet dhe shqetësiemt që keni në lidhje me të. Pra zbukurimet e kuzhinës apo ambienteve të tjera dueht të jenë sa më larg atyre detajeve që na kujtojnë problem të përditshme.
Kur jeni shumë të ngarkuar dhe sillni punët në shtëpi ju duket sikur nuk keni pushuar asnjë moment, disa truket e dizajnit mund të rregullojnë çdo çështje. Jessica thotë: Bëni një hapësirë të kënaqshme me gjërat që ju pëlqejën “Hapësirat e punës kanë pësuar transformim të madh gjatë 10 viteve të fundit.Ju do të duhet të kuptoni se çfarë lloj ambienti ju bën produktiv si brënda dhe jashtë shtëpisë.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test