Na ndiqni

Lajme

Haradinaj: Më mbeti merak për një krevat të vjerrur në rrethojat e Qeverisë

Nga: Indeksonline Më: 1 mars 2018 Në ora: 13:33
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka thënë deputetëve që mos të bëjnë moral të rrejshëm në lidhje me pagat, derisa theksoi se i ka mbet merak një krevat e vendosur në rrethojat e Qeverisë së Kosovës.

Deputetja e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli tha se Qeveria me politikat e saj po vazhdon të mirëmbaje sistemin e padrejtë, ku i pasuri po vazhdon të bëhej më i pasur dhe i varfëri më i varfër

Sipas saj, po të ishte VV në qeverisje sot do të diskutohej për nivelizimin e pagave dhe për barazi sociale

Asaj iu ka kundërpërgjigjur Haradinaj, duke i thënë se ata as në opozitë nuk kanë penguar me gaz të bëhet ligji për nivelizimin e pagave.

“E keni lënë Kosovën në një moral të rrejshëm, ordiner dhe po doni ta mbijetoni atë moral të rrejshëm, nuk është ashtu më, nuk është koha që duhet ta kesh jakën e këmishës së kçyer për t’u dok i moralshëm, ose që po i pinë dy kafe më shumë dhe qenke i keq, ka shkuar ajo kohë, vet jemi deklaruar për një rend shoqëror të tillë, për një ekonomi të tregut, nëse doni ta zhvilloni këtë vend, mos i leni njerëzit që kanë përgjegjësi të nëpërkëmbur, si imunitetin e deputetit që e keni heq tash po mundohemi ta kthejmë edhe këta të gjykatës janë të dikujt, të gjithë jemi me parti e pa parti, e dimë si jemi. Nuk jam kundër kritikës për ngritjen e pagave, është me vend, e kam mirëprit çka kanë thënë qytetarët, i kam mirëprit edhe kravatat dhe më ka mbetur merak një, e kam pa të vjerrur, por mosni moral të rrejshëm se e morët në qaf këtë vend kështu”, tha ai.

Ai ka mohuar se zëvendësministrave iu ka rrit paga, derisa i ka thënë deputetit Sali Zyba që shpreson ta arsytojë pagën prej 2000 eurove si deputet dhe nëse i tepron le ta ndaj me të varfëritë.

“Unë e marrë sot 1400-1500, me rritje 2900, t’i e merr 2000, unë kesh ka të them me çdo normë shumë më badihava po e merr ti“, tha ai.

Sipas tij, gjatë gjashtë muajve të kësaj qeverie janë kryer punë të mirë por nuk mund të kryejnë punët për një ditë.

Indeksonline
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test