Na ndiqni

Kumanova

Juristët tregojnë se kush mund ta padisë Maqedoninë në Strasburg për rastin Kumanova

Nga: Bota sot Më: 5 nëntor 2017 Në ora: 16:09
Pamje nga gjykimi i Grupit të Kumanovës

Njohësit e çështjeve juridike thonë se shteti i Kosovës nuk mund të parashtrojë padinë kundër Maqedonisë për dënimet drakoniane ndaj shqiptarëve të përfshirë në konfliktin e armatosur në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë.

Ata thonë se një gjë të tillë mund ta bëjnë të burgosurit ose familjarët e tyre pasi të jenë shterur të gjitha ankesat në të gjitha shkallët e instancave juridike në Maqedoni.

 “Personat e dënuar ose familjarët e të dënuarve për mes avokatit mund ta dërgojnë ankesën në Gjykatën e Strasburgut kur një çështje juridike kompensohet në të gjitha instancat juridike prej shkallës më të ultë deri në shkallën më të lartë të një vendi, dhe nëse nuk gjendet drejtësi, atëherë mund të dërgohet padia në këtë instancë juridike ndërkombëtare”, ka thënë për “Bota sot” profesori universitar, Mazllum Baraliu.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test