Na ndiqni

Kulturë

Fotografia më e mirë e Dorothy Bohm

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 07:13
Dorothy Bohm

Fotografja Dorothy Bohm ka fotografuar dy fëmijë  të varfër në Montmartre të Parisit. Kjo  fotografi u realizua në mesin e viteve 1950.

Ajo tregon për momentin e realizimit të kësaj fotografie e cila thotë se nuk dinte mirë të fliste frëngjisht, por ato fjalë që dinte i mjaftuan të komunikonte me ata.

“Ata më thanë se po shkonin për të blerë gjëra për nënën e tyre. Vajza e vogël po mbante një kuti me pluhur Omo të larjes, djaloshi një shishe verë, mendoj”u shpreh Bohm për The Guardian.

Më tej ajo shtoi se ata të dy ishin të përkryer, dhe se ajo i donte imazhet e tyre të paraqitjes.

“E shikoj dhe pyes veten për jetën që ka udhëhequr, djalin që kujdeset për motrën e tij të vogël. Jeta nuk duket të jetë luksoze”, tha 93 vjeçarja ndër tjerash.

Image
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test