Na ndiqni

Kosova

Podujeva që 6 muaj pa bibliotekë, Vetëvendosje ndan lektyra shkollore për nxënësit

Më: 5 janar 2019 Në ora: 19:07
Podujeva

Komuna e Podujevës që gjashtë muaj e ka lënë qytetin pa objekt të bibliotekës, pasi e kishte rrënuar objektin e ish-Komitetit, në të cilin gjendej edhe biblioteka, për t’i hapur vend ndërtimit të “Rrugës së xhamisë”, e deri tash nuk i ka bërë asnjë zgjidhje.

Lëvizja Vetëvendosje sot ka ndërmarrë një aksion për t’u dalë nxënësve në ndihmë duke u ndarë lektura shkollore.

E për këtë çështje zyrtarët komunalë të Podujevës nuk kanë kthyer asnjë përgjigje.

Në një postim në Facebook, Vetëvendosje në Besianë shkruan se, “për shkak të ndërtimit të rrugës Qendër-Rrethi për Kërpimeh buzë Lumit Llap është rrënuar biblioteka e qytetit tash e 6 muaj dhe nuk është në shërbim të lexuesve. Lëvizja Vetëvendosje këtë shqetësim e ka ngritur edhe në Kuvendin Komunal disa herë ndërsa kryetari Veliu shprehet i lumtur për rrënimin e objektit të bibliotekës së qytetit”.

“Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje në Besianë sot bënë shpërndarjen e lektyrave shkollore për nxënësit e shkollave fillore duke u munduar që sadopak t’u dalim në ndihmë të gjithë atyre lexuesve të cilët përmbyllën gjysmë vjetorin e parë dhe janë në pushime dimërore”, thuhet në postimin e VV-së në Facebook, derisa kanë bashkangjitur edhe disa fotografi nga ngjarja.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test