Na ndiqni

Kosova

Miratohet mocioni i LDK-së që dënon gjuhën e përdorur nga Nasim Haradinaj

Nga: Bota Sot Më: 22 dhjetor 2017 Në ora: 16:22
Kuvendi i Kosovës

Me 68 vota për, një kundër dhe 10 abstenime, Kuvendi i Kosovës ka miratuar mocionin përmbajtjesor me të cilin dënohet gjuha e përdorur nga nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj, rreth vrasjeve të aktivistëve të LDK-së.

Mocionin e ka paraqitur shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, të cilin e kanë mbështetur të gjitha grupet parlamentare.

LDK me mocion për zbardhjen e vrasjeve të pasluftës, PDK e përkrah, por AAK e NISMA...

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje ka njoftuar se vendimin për ngritjen e pagave në Qeveri e kanë dërguar në Agjencinë Kundër Korrupsion, pasi është konflikt interesi me ngrit pagën për vete por njëkohësit është edhe vepër penale.

Ajo tha se për vendimin ka votuar edhe ministri i drejtësisë, Abelard Tahiri, i cili në vazhdimësi thotë se do ta lufton korrupsionin ndërkohë që ka bërë vepër penale, bashkë me ministrat tjerë dhe kryeministrin.

Haxhiu ka pyetur Haradinajn se si do të qëndrojë i qetë kur ka shumë fish pagën më të madhe se pensionistët, e shumë fish më të lartë se paga minimale.

Ajo tha se vendimin e kryeministrit për rritjen e pagave e kanë dërguar në AKK, derisa ka paralajmëruar se do ta dërgojnë edhe në Gjykatën Kushtetuese.

LDK me mocion për zbardhjen e vrasjeve të pasluftës

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka filluar me ngritjen e mocionit përmbajtjesor me të cilin dënohet gjuha e përdorur nga nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj, rreth vrasjeve të aktivistëve të LDK-së.

Mocionin e ka paraqitur shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, të cilin e kanë mbështetur të gjitha grupet parlamentare.

“Kuvendi i Kosovës dënon gjuhën fyese dhe urrejtëse të përdorur nga përfaqësuesi i OVL-UÇK për gjuhen e përdorur ndaj njerëzve të vrarë të LDK-së”, tha Hoti.

Glauk Konjufca nga vetëvendosja tha se gjuha e përdorur nga Haradinaj lidhur me vrasjen e shumë personaliteteve të pas lutës, është një gjuhë e papranueshme dhe e dënueshme dhe që nuk duhet të nxëjë vend në institucionet e Kosovës. Ai tha se Haradinaj duhet të dal në publik dhe të kërkoj falje.

Ndërsa, Memli Krasniqi nga PDK-ja tha se gjuha e tillë është e papranueshme dhe e dënueshme. Ai shtoi se mbështesin mocionin e LDK-së.

Ahmet Isufi nga AAK-ja, theksoi se ata kërkojnë nga organet e drejtësisë të hetojnë dhe zbardhin të gjitha vrasjet e pasluftës.

Bilall Sherifi nga Nisma për Kosovën, tha se duhet të kihet kujdes, sidomos kur përfaqësojnë organe, forume, sepse fjalët që dalin nuk mund të tërhiqen edhe nëse nuk është menduar ashtu.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test