Na ndiqni

Kosova

Haradinaj: Për dialogun duhen të jenë të gjithë bashkë

Nga: KosovaPress Më: 11 qershor 2018 Në ora: 11:19
Ramush Haradinaj dhe Dhurata Hoxha

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, pas mbledhjes së Këshillit Ministror për Integrime Evropiane, tha se po i kryejnë punët si institucione për liberalizimin e vizave.

Ndërsa ministrja e Integrimeve Evropiand Dhurata Hoxha theksoi se është e rëndësishme që të ketë rezultate konkrete në zbatimin e kritereve të ERA-s. Ajo ka përmendur disa të arritura në këtë proces, duke thënë se tashmë është miratuar projekt-kodi penal, Ligji  për Arsimin e Lartë,  i cili do të miratohet deri në fund të qershorit, si dhe nënshkrimi i tri nënprotokolleve me Maqedoninë.

 Ajo tha se të gjitha institucionet janë të përkushtuar në procesin e integrimeve evropiane.

Rreth tërheqjes së platformës nga Kuvendi, Haradinaj tha se kjo nuk ka të të bëjë me platformë por ka të bëjë me delegacion kush i prinë e kush jo, se letrat nuk po  i lexon askush.

Haradinaj tha se duhet të ketë një bashkim ku duhet të jenë të gjithë aty , presidenti, kryeministri, kryetari i Kuvendit, kryetarët e partive. Ai tha se ata që e kanë kritikur platformën nuk e kanë pasur hallin tek platforma.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test