Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Pudingu që ndihmon në djegien e kalorive, mund ta bëni për 5 minuta

Nga: Lajmi.net Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 23:03
Foto ilustrim

Avokadot përmbajnë sterole bimore, të tilla si beta-sitosterol, që kanë veti anti-estrogjenike. Ato janë në gjendje të bllokojnë receptorët e estrogjenit në qelizat tona dhe të zvogëlojnë normat e absorbimit të estrogjenit.

Kështu, arrihet edhe rritja e niveleve të progesteronit në gratë dhe nivelet e testosteronit tek meshkujt.

Shumica e njerëzve nuk e dinë se avokadot kanë veti të fuqishme anti-plakje që gjenden në mish dhe vaj.

Përveç të tjerave, ajo ndihmon edhe në djegien e kalorive të tepërta të cilat akumulohen përgjatë konsumimit të ushqimeve, kryesisht atyre të shpejta.

Por, ekziston një lloj pudingu me çokollatë, i cili nuk merr shumë kohë për t’u përgatitur dhe është mjaft efektiv në humbjen e peshës, recetën e të cilit do ta gjeni më poshtë.

Përbërësit:

3 avokado të mëdha (të qëruara)
1/4-ta e filxhanit pluhur kakaoje
3-6 lugë gjelle qumësht arre kokosi
1 lugë çaji ekstrakt vanillje
2 lugë çaji vajë kokosi
2 lugë gjelle mjaltë të përpunuar

Udhëzimet:

Kombinoni avokadon, pluhurin e kakaos, qumështin e arrës së kokosit, vanillën, vajin e kokosit dhe mjaltën në një blender. Përzieni fort për një minutë, deri të krijohet një përzierje homogjene.
Futeni në frigorifer për 30 minuta.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test