Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Pasojat e mungesës së vitaminës B12

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 18:22
B12

Të gjitha vitaminat kanë rëndësi tejet të madhe për zhvillimin e jetës së njeriut.

Dhe mungesa e ndonjë vitamine na shpije në komplikime apo probleme me shëndetin.

Njëra ndër vitaminat me rëndësi të veçantë është B12, i cili luan një rolë thelbësorë në krijimin e qelizave të reja, 

Image

 

Mungesa e kësaj vitamine mund të rezultojë me probleme neurologjike, si dhe dobësim, zbehje, lodhje e shpejtë, rrahje të çuditshme të zemrës, probleme me frymëmarrjen etj.

Kjo vitaminë mund të konsumohet përmes produkteve që kanë prejardhje shtazore si peshqit, vezët, qumështi etj.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test