Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Kjo është mënyra e duhur për të trajtuar diabetin

Nga: Mediat Shqiptare Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 18:06
Foto ilustrim

Njerëzit të cilët janë diagnostikuar me diabet të tipit 2 duhet të marrin ilaçe në mënyrë që të zvogëlojnë sasinë e glukozës në gjakun e tyre.

Ata gjithashtu duhet të synojnë të përfshijnë ushqime të shëndetshme si pemët e freskëta, zarzavatet, peshqit, arrat dhe drithërat të larta në fibra në dietat e tyre dhe të zvogëlojnë sasinë e sheqerit që konsumojnë.

Ata që janë diagnostikuar me diabet tip 1, forma më e rëndë e sëmundjes, duhet të trajtojnë gjendjen me injeksione insuline ose pompa çdo ditë.

Ata gjithashtu mund të kenë nevojë të kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak çdo ditë duke përdorur një test të gjakut.

Lloji dhe sasia e insulinës që iu nevojitet është një gjjendje që ju mund të diskutoni me një mjek.

NHS gjithashtu rekomandon një stil jetese aktive dhe kryerjen e testeve të rregullta gjaku për të mbajtur shikimin në nivelet e sheqerit në gjak nëse keni diabet. 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test