Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Mënyrat më të mundshme për t’u prekur nga sëmundjet seksuale

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 17:08
Foto

Është e njohur se sëmundjet seksuale transmetohen përmes seksit, nëse, sigurisht, nuk mbroheni, por ka disa mënyra, të cilat nuk do t’iu bien ndërmend.

Seksi oral nuk është gjithashtu plotësisht i sigurt, sidomos nëse jeni me një person që e njihni vetëm për një kohë të shkurtër dhe nuk e dini se nga çfarë vuan. Për shembull, ethe në buzë: shkakton virusin e njëjtë që shkakton herpesi gjenital, dhe ky virus mund të ekzistojë në trup edhe nëse nuk ka ethe të dukshme në atë moment. Natyrisht, virusi mund të transmetohet duke puthur, ose duke prekur buzët.

Nëse partnerët prekin njëri-tjetrin në zona intime, dhe në duart e tyre një virus, shkaku i të cilit është papillomavirusi i njeriut (HPV), i cili është mjaft i rrallë, por jo një fenomen i pamundur - "rajoni i poshtëm" mund të infektohet me këtë virus, transmeton KosovaPress.

Natyrisht, çdo infeksion do të shkaktojë sëmundje - varet shumë nga sistemi imunitar i personit të infektuar, kështu që imuniteti i dikujt do të kapërcejë ndërhyrësit e padëshiruar pa asnjë vështirësi, ndërkohë që dikush tjetër do të sëmuret shpejt dhe lehtë.

Në rastin e kontaktit seksual, jo vetëm që duhet të jeni të kujdesshëm, por edhe në të gjitha mënyrat e mundshme të keni jetë të shëndetshme dhe të forconi imunitetin - është e pashmangshme që në një moment të bini në kontakt me shkaktarët e sëmundjes, pavarësisht se si jeni mbrojtur, por imuniteti juaj i fortë mund t'ju mbrojë nga sëmurja.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test