Na ndiqni

Këshilla mjekësore

12 shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të veshkëve

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 19:31
Ilustrim

Kanceri është një nga smundjet më të rrezikshme.

Kanceri i veshkëve është njëra nga sëmundjet më të përhapura në Britani të Madhe.

Më shumë se 12.000 njerëz në Britani të Madhe janë të diagnostifikuar me kancer në veshkë çdo vit, sipas statistikave të vitit 2014.

Kanceri i veshkëve është kanceri i shtatë më i zakoshëm në Britani të Madhe dhe më shumë është i përhapur te meshkujt.

Por ju duhet t’i dini shenjat paralajmëruese të kësaj sëmundje vdekjepruese:

1. Gjaku më urinën tuaj
2. Ndjeni dhimbje të vazhdueshme poshtë shpinës
3. Një gungë poshtë shpinës
4. Lodhje ekstreme
5. Humbje e oreksit
6. Tension i lartë
7. Temperaturë të lartë mbi 38C
8. Djersitje natën
9. Burrat, fryerje të venave në testikujt
10. Fryrje në qafën tuaj
11. Dhimbje e kockave
12. Pështyni gjak.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test