Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Kujdes! Këto janë simptomat e kancerit të stomakut

Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 14:07
Foto ilustrim

Çfarë shkakton kancerin e stomakut? Ushqimi i dobët mund të shkaktojë këtë sëmundje. Nëse hani shumë ushqim të tymosur ose me erëza, kini kujdes!

Statistikat tregojnë se sëmundja më së shpeshti ndodh pas moshës 50-vjeç dhe më shpesh njerëzit janë prekur. Kjo ndodh më së shpeshti në Japoni, Kinë, Kore dhe vende të Amerikës Qendrore dhe Jugore,

Për fat të keq, në fazën e hershme të sëmundjes, zakonisht nuk ka simptoma. Vetëm më vonë, kur zhvillohet sëmundja, vërehen simptomat e mëposhtme:

dhimbje në stomak

të përziera

të vjella

humbja e oreksit

të vjella ose paraqitja e karriges së zezë

humbje peshe e pashpjegueshme.

Në diagnostifikim, gastroskopi me biopsi bëhet së pari. Për të përcaktuar shkallën në të cilën zhvillohet sëmundja:

-ultratingull

-tomografi kompjuterike, nganjëherë e kombinuar me tomografinë e emetimit të pozitronit

-rezonancë magnetike

-laparoskopi - futja e një mini-kamere në zgavrën e barkut.

Kur shihet se sa sëmundja është përhapur, përcaktohet mënyra e trajtimit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test