Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Çfarë duhet të hani për të mbajtur mëlçinë nën kontroll?

Nga: KosovaPress Më: 20 nëntor 2018 Në ora: 18:40
Foto ilustrim

Ne kujdesemi për zemrën, muskujt, sistemin e tretjes, por mëlçia rrallë vjen në mendje derisa të lindin probleme.

Me ushqimin e duhur ju mund të shmangni raportimin e këtyre problemeve.

Janë katër udhëzime kryesore në dietën që duhet të ndiqni nëse doni të mbani mëlçinë tuaj nën kontroll:

-Mos hani më shumë se sa keni nevojë.

-Mos hani kur jeni nën stres.

-Hani sa më shumë gjëra të freskëta të jetë e mundur.

-Shmangni ushqimet e përpunuara.

Ushqimet që i përshtaten më së miri mëlçisë janë brokoli, lulelakra, selino, karota, portokalli, banane, avokado, papaja, qershia, uthull, rrepka, limoni, rrushi, shalqiri. Sa i përket mishit, preferoni variante të lehta, të tilla si mish pule dhe viçi.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test