Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Përfitimet shëndetësore të vitamës E

Më: 20 nëntor 2018 Në ora: 08:19
Foto

Shpesh mund ta keni parë se vitame E është e lidhur me shëndetin e lëkurës apo e keni parë edhe si përbërës në shumë ushqime dhe produkte për lëkurë.

Përveç lëkurës vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që mund të përmirësojë shëndetin e zemrës, shikimin, simptomat e artritit dhe imunitetin, si dhe shumë përfitime të tjera,

Dëshironi të dini më shumë?

Këtu është ajo që ju duhet të dini për vitaminë E, dhe nga përfitimet e shumta shëndetësore.

Çfarë është vitamina E?

Vitamina E është emri i përbashkët i një grupi prej tetë komponimeve që kanë vetitë antioksiduese.

Në trupin e njeriut, vitamina E vepron si një antioksidant i fuqishëm dhe është i zakonshëm në ushqime të tilla si arra, peshk dhe shumë fruta dhe perime.

Ne po ju radhisim pesë përfitimet e vitaminës E:

Vitamina E ndihmon shëndetin e lëkurës

Shëndetin e zemrës

Përmirëson sëmundjen e artritit

Rrit imunitetin

Balancon prodhimin e hormoneve

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test