Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Shkenca gjen sistem që lufton depërtimin e mikrobeve nga hunda

Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 09:25
Foto ilustrim

Një sistem mbrojtës i pamatur i parë kundër mikrobeve që hyjnë në hundë është zbuluar nga shkencëtarët.

Qelizat në vrimat e hundës lëshojnë miliarda qese të vogla të vrasjes së virusit në mukus kur ata ndiejnë që bakteret e rrezikshme janë thithur, 

Jo vetëm që këto thasë, të quajtur exosomes, vrasin bakteret, ata gjithashtu paralajmërojnë qelizat përreth për të mbrojtur veten nga pushtimi i patogjenëve.

Hulumtuesit e spitalit në Massachusetts sollën zbulimin.

Për të përcaktuar rolin e saktë të ekzozomave, ata analizuan indet e hundës në laborator, si dhe në pacientët të cilët ishin duke u operuar në hundët e tyre.

Rezultatet treguan brenda pesë minutave nga qelizat në hundë duke u ekspozuar ndaj baktereve potencialisht të rrezikshme, numri i ekzozomave të lëshuara në mukus u dyfishua, njofton Klan Kosova.

Duke folur për ekzozomet, kirurgu i sinusit dhe autori i plumbit Dr Benjamin Bleier i tha New Scientist: ‘Ata janë po aq të fuqishëm për të vrarë bakteret si një antibiotik’.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test