Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Një dietë me yndyrë të lartë mund të dëmtojë shumë keq këtë pjesë të trupit tuaj

Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 07:48
Foto

Ne e kemi bërë të gjithë: vazhdojmë të ushqehemi dhe kur kemi ngrënë mjaftueshëm. Por disa njerëz e bëjnë këtë gjatë gjithë kohës, sepse truri i tyre mesa duket nuk regjistron se ata kanë ngrënë dhe kjo mund të çojë në obezitet.

Tani studiuesit besojnë se ata e dinë pse: Një dietë me yndyrë të lartë mund të dëmtojë receptorët e plotë në tru. Kur hani, rezervat yndyrore lëshojnë një hormon që quhet leptin që udhëton në trurin tuaj.

Kur leptina të mjaftueshme arrin zonën hypothalamus të trurit, ajo sinjalizon trupin që stomaku juaj është i plotë. Studiuesit kanë kuptuar pas një kohe të gjatë studimesh që edhe pse njerëzit mbipeshë kanë nivele normale të leptinës, trupat e tyre nuk regjistrojnë sinjalin “e plotë”; problemi quhet rezistencë leptine.

Por deri tani, shkencëtarët nuk e dinin pse. Ata kanë zbuluan se dieta me yndyrë të lartë gjithashtu nxiti prodhimin e një enzime të quajtur MMP-2. Kjo enzimë ndryshoi sipërfaqen e qelizave të trurit .Kjo do të thotë se neuronet nuk mund të merrnin alarmin kur stomaku u mbush. Pra si përfundim, dieta me yndyrë të lartë dëmton aftësinë e trupit për të dërguar sinjale se stomaku është plot. Kjo mund të ketë implikime të rëndësishme për trajtimin e obezitetit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test