Na ndiqni

Këshilla mjekësore

Shtojca e vitaminës D mund të jenë të pakuptimta për parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 23:18
Foto ilustrim

Një numër rekord amerikanësh janë duke u testuar për mungesën e vitaminës D- pavarësisht nga evidencat e reja që sugjerojnë se lënda ushqyese ka pak ndikimin në rrezikun tuaj të sëmundjeve të zemrës.

Vitamina e diellit janë shpalosur gjatë disa viteve të fundit si një mënyrë për të rritur shëndetin e zemrës dhe për të ulur normat e kancerit.

Por një studim i ri i paraqitur në konferencën e Shoqatës Amerikane të Zemrës zbuloi se nivelet e pjesëmarrësve të vitaminës D nuk kishin asnjë efekt mbi rrezikun e kancerit ose parandalimin e problemeve seriozes të zemrës si sulme në zemër dhe goditje.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test