Na ndiqni

Intervista

SHIK-u mori përgjegjësi për atentatin ndaj ish Presidentit Rugova, pse heshtë Prokuroria?

Nga: Bota sot Më: 23 prill 2018 Në ora: 20:29
Intervistë me ish Deputetin e LDK-së, Adem Salihaj

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adem Salihaj, thotë se SHIK-u ka qenë dhe mbetet një organizatë e rrezikshme kriminale, e cila, sipas tij, ka depërtuar dhe ka marrë nën kontroll pothuajse të gjitha institucionet shtetërore dhe publike të Kosovës, përfshirë edhe Kuvendin e Kosovës.

Adem Salihaj, në një intervistë për gazetën “Bota sot, thotë se formimi i një Komisioni, për të hetuar SHIK-un, ka edhe rreziqe që mund ta rehabilitojë këtë organizatë kriminale.

Tutje, në këtë intervistë ekskluzive, ai tregon se gjatë luftës ka qenë i rrezikuar edhe nga serbët, por edhe nga disa struktura kriminale brenda Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, madje, për këtë thotë se ka pasur kërcënime të drejtpërdrejta disa herë.

Salihaj, në këtë intervistë rrëfen të pathëna edhe për atentatin ndaj ish-presidentit Rugova, për të cilin thotë se tashmë kanë dalë persona të krimit të organizuar, të lidhur me strukturat e PDK-së dhe SHIK-ut që e kanë marrë përgjegjësinë për këtë akt, por që prokuroria e Kosovës po heshtë dhe nuk po merret me këtë.

Ish-deputeti i LDK-së flet edhe për veprimin e krerëve të shtetit që tentuan ta shfuqizojnë ligjin për Gjykatën Speciale, për urdhërdhënësit e vrasjeve të pasluftës, për qeverisjen Haradinaj dhe për mocionin e paralajmëruar nga LDK-ja për rrëzimin e qeverisë aktuale.

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test