Na ndiqni

Gjermania

SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” shënuan ditën e flamurit dhe 106-të vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Më: 15 nëntor 2018 Në ora: 19:51
SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” shënuan ditën e flamurit dhe 106-të vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Hoxha, para të pranishmëve u paraqit Grupi Folkloristik “Shqiponjat e Bayernit”, të cilët kënduan këngë nga melosi popullor shqiptarë.

Në këtë mbrëmje festive, familje të shumta shqiptare, kishin sjellur gjëra ushqimore nga kuzhina tradicionale shqiptare, ku parat e grumbulluara nga shitja u dedikohen familjeve në nevojë, në atdhe. Ky aksion u ndihmua edhe nga njerëz vullnetmirë. Sadik Berisha, ndihmoi me 100 evro.

Të pranishmit në sallë u argëtuan deri në orët e vona të mesnatës nga solistët e mirënjohur, Shemsije Gashi dhe Festim Hysenaj. Do theksuar se mergata shqiptare që jeton e punon në Eggenfelden dhe qytete tjera përrreth, për të dytën herë, po i përgjigjen thirrjës së SHKSH “Shqiponjat e Bayernit” për të qenë sëbashku në çaste pikllimi, gëzimi dhe humanizëmi. Që nga themelimi i shoqatës, e cila drejtohet nga Dr. Ibrahim Latifi, është krijuar një harmoni mes bashkatdhetarëve të këtyre anëve.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test