Na ndiqni

Futboll

Italia, një vit pa fitore

Më: 13 shtator 2018 Në ora: 21:02
Italia

Për herë të parë që nga viti 1959, Kombëtarja e Italisë ka kaluar një vit kalendarik pa fitore në garat kompetitive

Fitorja e fundit e Azzurri është vitin e kaluar kundër Shqipërisë në kualifikimet për Botëror më 9 tetor 2017.

Pasi që ndeshja tjetër ndërkombëtare e Italisë do të jetë pas 9 tetorit, mund të thuhet se që një vit Italia nuk ka fituar.

Kjo përfshin ndy barazime dhe dy humbje, dështimin për ta mundur Suedinë në play-off që eliminoi Italinë nga Botërori 2018.

Madje edhe nëse përfshihen miqësoret, i vetmi sukses i 2018 ishte mposhtja e Arabisë Saudite nga skuadra e Roberto Mancinit në debutim më 28 maj.

Hera e fundit që Italia kaloi 12 muaj pa fitore ishte viti 2958 dhe 1959, edhe në atë kohë Italia dështoi që të kualifikohet në Botëror.

Komentet
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test