Na ndiqni
  • “Leda dhe mjellma”, zbulimi i jashtëzakonshëm në Pompei

    Piktura e Ledës, mbretëreshës së bukur të Spartës, që ngelet shtatzënë nga Zeus, mbreti i zotëve, i cili vetëm për ta pasur atë u shndërrua në një mjellmë.

    Piktura sensuale, e pasur me ngjyra dhe nuanca dhe me një cilësi të lartë është një afresk i madh i gjetur në dhomën e gjumit të një shtëpie në rrugën e Vezuvit. Kjo është mrekullia e fundit e Pompei.

    Ky është një zbulim “i jashtëzakonshëm dhe unik” thotë drejtori Arkeologjik Massimo Osanna.

1 / 7
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test