Na ndiqni

Formula 1

Ndryshime te Ferrari, largohet Kimi Raikonen

Më: 11 shtator 2018 Në ora: 14:40
Kimi Raikonen

Ferrari ka zyrtarizuar ditën e sotme largimin e Kimi Raikonen. Finlandezi nuk do të jetë më pjesë e skuderisë italiane sezonin e ardhshëm.

Përkrah Sebastian Vetel vitin e ardhshëm do të garojë i riu Sharl Leklerk.

“Gjatë këtyre viteve, Kimi ka dhënë një kontribut të rëndësishëm, si nga ana e pilotimit, ashtu edhe në aspektin njerëzor. Ai do të mbetet gjithmonë në historinë e Ferrarit”, shkruhej në njoftimin e “divorcit” mes palëve.

Pak më pas ka qenë Raikonen ai që ka zyrtarizuar marrëveshjen e tij të re me skuderinë Sauber.

Kjo e fundit, sezonin e ardhshëm do të ketë një bashkëpunim me Alfa Romeon.

Finlandezi ka qenë 2 herë pjesë e skuderisë së Ferrarit, në vitet 2007-2009 dhe 2014-2018.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test