Na ndiqni

Financa

Kreditë e këqija bien në 87 milionë euro

Nga: Zeri.info Më: 9 dhjetor 2017 Në ora: 12:29
Ilustrim

Niveli i kredive të këqija (joperformuese) në bankat komerciale që operojnë në vendin tonë ka rënë në 87 milionë euro apo në 3,6 për qind të nivelit të kredive të përgjithshme të lëshuara nga bankat. Në raport me vendet në Ballkanin Perëndimor dhe në vendet e Eurozonës Kosova ka nivelin më të ulët të kredive të tilla

Niveli i kredive të këqija (jopërformuese) në vendin tonë ka rënë në 87 milionë euro, niveli ky më i ulët në raport me vendet në Ballkanin Perëndimor dhe në vendet e Eurozonës.

Në raportin tremujor të stabilitetit financiar të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) thuhet se niveli i kredive të këqija në Kosovë ka rënë në 3,6 për qind të nivelit të përgjithshëm të kredive të lëshuara nga bankat komerciale në vend.

Zeri.info
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test