Na ndiqni

Financa

Bankat në Shqipëri potenciale në rritjen e ekonomisë

Nga: Zeri.info Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 11:50
Banka Evropiane e Investimeve (BEI)

Industria bankare në Shqipëri paraqet konsolidim dhe potenciale në rritje për mbështetjen e zhvillimit ekonomik të vendit.

Banka Evropiane e Investimeve (BEI) ka publikuar anketën e huadhënies së bankave për gjashtë mujorin e dytë të vitit 2017 për vendet e Evropës Qendrore dhe Juglindore, mes të cilave edhe për Shqipërinë.

Shqipëria shihet si një treg me një potencial mesatar dhe se ka një pozicionim të kënaqshëm në treg, paçka se me marzhe fitimi më të ulëta.

Sa i përket potencialit që ofron tregu bankar në vendin tonë, raporti thotë se për herë të parë që prej vitit 2013 vihet re një përmirësim në këtë drejtim. Anketa tregon se 71% e grupeve bankare mëmë të pranishme edhe në vendin tonë me degët e tyre e vlerësojnë potencialin në Shqipëri si mesatar, dhe vetëm 29% si të ulët, nga 57% që ishte më parë. Ndërkohë, 14% e vlerësojnë me një potencial optimal.

Zeri.info
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test