Na ndiqni

Filma

Tetëmbëdhjetë filma komedi që do ta bëjnë më të lumtur një mbrëmje tuajën verore

Më: 24 gusht 2018 Në ora: 00:40
Ilustrim

Jeta jonë është e bollshme me sfida, por ne vazhdojmë dhe gjejmë diçka të mirë dhe pozitive çdo ditë.

Në mënyrë që t’ju kujtojmë se mrekullitë ndodhin, ne kemi mbledhur disa komedi për ju që përmbajnë një bandë shakash me disa mesazhe serioze.

Për shembull, ju mund të shihni se si një njeri i ngadalshëm arrin të fillojë një histori dashurie me një vajzë të bukur, si një milioner shërben makarona dhe fle në një dhomë jo komode, dhe se si një djalë që ka humbur shikimin e tij merr një punë në një hotel elitar.

Bright Side ka sjell një listë me 18 filma komedi që do të mbushin pushimet tuaja verore me pozitivitet dhe buzëqeshje.

1. Rolling To You, 2018

Ai është një biznesmen i suksesshëm, një operator i qetë dhe një gënjeshtar i madh i gatshëm për të bërë gjithçka për të tërhequr gratë. Një herë, ai vendosi të përdorte një karrige me rrota që të rrokulliset nga një grua e bukur duke pretenduar të jetë i hendikepuar. Gruaja, nga ana e saj, vendosi ta prezantojë atë me motrën e saj Firence, e cila e di se çfarë është të jetë me aftësi të kufizuara. Kjo komedi romantike me një komplot të pazakontë dëshmon për ne edhe një herë se dashuria është gjithmonë e gatshme të luajë një shaka tek ne.

2. My Blind Date With Life, 2017

A keni vështirësi në punë? Ndoshta nuk e dini aspak vështirësitë reale. Kur një i ri, një student i shkëlqyer humbet shikimin e tij, gjithçka që atij i mbetet të bëjë është të pranojë simpatinë e rrethinës së tij. Por ky djalë nuk do të ndryshojë planet e tij – ai kishte për qëllim të përmbushë ëndrrën e tij dhe të marrë një punë në një hotel të klasit të parë, elitës. Kjo komedi ka shumë momente që do t’ju bëjnë të mendoni, buzëqeshni dhe të kuptoni se sa e mirë është kjo jetë.

3. Johnny English Strikes Again, 2018

Agjenti i shërbimit sekret të madhërisë së tij e la punën e tij dhe po shijon kënaqësitë e thjeshta të një jete normale. Por jehona e pushtimit të tij të mëparshëm po e ndjekë atë. Organizata e shërbimit sekret përballet me një kundërshtar të fortë që ka listën e të gjithë agjentëve të tij, përveç Johnny English. Nëse ju keni gëzuar aventurat e këtij agjenti më parë, patjetër që do ta pëlqeni këtë.

4. Mamma Mia! 2, 2018

Publiku i këtij filmi pa në pjesën e parë se si Sophie fshehurazi ftoi tre etërit e saj potencialë në Greqi për dasmën e saj. Nëna e saj nuk ishte në dijeni të veprës së vajzës së saj dhe tre baballarët e mundshëm të vajzës së saj erdhën si një tronditje ndaj saj. Pas kësaj, ngjarjet e ndjekura nga vallëzimet, këndimet dhe peizazhet e bukura u zhvilluan progresivisht. Pjesa e dytë e filmit ka një grup lajmesh të mira dhe aventura qesharake në një dyqan. Dhe nëse muzikalet të preferuarit tuaj, atëherë patjetër që do të doni këtë film.

5. Sorry to Bother You, 2018

Cassius ka nevojë për një punë të vërtetë dhe më në fund e merr një të tillë kur të punësohet nga një kompani telemarketingu. Detyra duket mjaft e thjeshtë – ju e quani një klient të mundshëm, përpiquni të shitni produktin – dhe është e bërë! Çështja është që klientët disi e kuptojnë se ai është Afroamerikan dhe ia lëshojnë thirrjet. Derisa një nga kolegët e tij i jep atij këshilla që të pretendojë të jetë një ‘djalë i bardhë’. Epo, le të provojë! Kjo fantazi-komedi na kujton se vështirësitë mund të tejkalohen.

6. Mr. Stein Goes Online, 2017

A keni menduar ndonjëherë se çfarë do të ndodhte nëse një e ve 75 vjeçe vendosë të marrë mësime online për të zhvilluar aftësitë e tij komunikuese? Pierre ka jetuar një jetë të gjatë, por ajo ka një zemër përjetësisht të re. Alex, një i ri, e ndihmon atë të kapërcejë vështirësitë me përdorimin e internetit dhe kjo është kur njeriu i vjetër e kupton se bota virtuale mund ta ndihmojë atë të kthehet në rininë e tij. Pse jo? Një film i bukur, qesharak dhe disi i papritur me një aktor të dashur do të shkëlqejë çdo mbrëmje.

7. Family Heist, 2017

Një zotëri shumë i respektuar fton dy vajza, që nuk kanë asnjë ide se janë motra, në një hotel malor për ditëlindjen e tij. Është e vështirë për babain e pafat për t’u përballur me këto dy bukuri të rritura. Situata bëhet e ndërlikuar edhe për vajzat, kur ato zbulojnë se babai i tyre është hajduti më i madh i artit të të gjitha kohërave, i cili ka planifikuar një tjetër vjedhje në shkallë të gjerë. Kjo komedi dinamike dhe qesharake do t’ju joshë me situata kureshtare dhe aktrimin e ndritur të Jean Reno.

8. Return of the Hero, 2018

Një oficer i guximshëm ka një simpati për zonjat e reja, duke përfshirë Paulinën, e cila është thellësisht në dashuri me Kapiten Neuville. Por ka vajza praktike të cilat arrijnë të qëndrojnë të qeta dhe të cilat nuk janë të prirur për hijeshinë e tij dhe motra e madhe e Palit është në mesin e tyre. Së shpejti, Neuville është thirrur në vijën e frontit dhe nusja e pandërgjegjshme fillon të ndjehet gjithnjë e më shumë në siklet nga i dashuri i saj. Motra e saj më e madhe vendos të shpëtojë vëllezërit e saj dhe e bën atë në një mënyrë shumë të zgjuar. Kjo komedi e shekullit 19 do iu bëjë për vete.

9. Family Is Family, 2018

Valentin, një arkitekt dhe projektues i suksesshëm parizian, ngjitet në mesin e komunitetit elitar, drejton një makinë luksoze dhe jeton në një distrikt prestigjioz me një vajzë të dashur që është po aq e mrekullueshme sa ai. Ndërkohë, në periferi të Parisit, shohim një familje të lumtur që duket se e njeh shumë më tepër se të tjerët në lidhje me këtë “arkitekt projektues të nxehtë”. Kjo komedi e thjeshtë por në të njëjtën kohë filozofike, do të ndjellë ndjenja të ngrohta në ju.

10. Book Club, 2018

Jeta në pension do të thotë qetësi, udhëtim dhe shëtitje me nipërit e mbesat. Me sa duket … Por në thellësinë e shpirtit, shumë njerëz mbesin të çmendur përbrenda vetes. Njëherë, katër zonja të respektuara nga një klub librash vendosën të lexojnë romanin e bujshëm “50 Shades of Gray” dhe duket se kjo nuk ndodhi aksidentalisht, por ishte një shenjë nga lart. Kjo komedi u bë për të sjellë ndjenja të mira, sepse kurrë nuk do të mërzitesh me këta pensionistë.

11. Overboard, 2018

Kur shikonin komedinë e vjetër mbi bord, disa prej nesh ndoshta kishin një mendim: “Çfarë do të dukej kjo situatë nëse do të ndodhte anasjelltas?” Ndoshta kjo ide erdhi në krye të autorëve të komedisë së re ku një milioner i keq bie në jahtin e tij . Çfarë vjen më pas? Epo, tani është një grua që do të vendosë rregullat. Ajo ka tri vajza dhe shumë punë për të bërë. Ironike, e gjallë, dhe plot momente qesharake, kjo komedi është një kënaqësi e vërtetë.

12. The Last Word, 2017

Një grua e quajtur Harriet, e cila rregullon çdo aspekt të jetës së saj, ftoi një shkrimtar të ri për të kontrolluar jetën e saj edhe pas vdekjes duke krijuar tekstin për nekrologjinë e saj të ardhshme. Gruaja dëshiron të korrigjojë disa kujtime dhe opinione të njerëzve të tjerë rreth saj për të krijuar një pamje të përsosur. Por shkrimtari Anne, i luajtur nga Amanda Seyfried, nuk pajtohet me të. Jo vetëm që ky film do t’ju bëjë të buzëqesheni, por gjithashtu do të jepni një impuls për të rishikuar jetën tuaj, të kaluarën dhe të tashmen.

13. Jumanji: Welcome to the Jungle, 2017

Fansat e filmit të parë Jumanji kanë qenë duke pritur për premierën e këtij filmi. Dhe falë ideve origjinale nga autorët, ata arritën të krijonin një skenar të papritur interesant. Kjo komedi aventureske përshkruan një nga metodat më të mira dhe më të suksesshme për të luftuar komplekset dhe të metat e njëri-tjetrit. Dhe, filmi është i bollshëm me momente të ndritshme, shaka qesharake dhe dinamizëm.

14. Brad’s Status, 2017

Që kur ishte student, Brad gjithmonë ka ëndërruar të jetë jashtëzakonisht i suksesshëm dhe të krijojë plane të mëdha për jetën e tij së bashku me miqtë e tij. Por vitet fluturuan shumë shpejt dhe ai mbeti një punonjës i zakonshëm i zyrës. Ai ishte me fat që të merrte një grua të dashur dhe një djalë të mençur që do të shkonte në kolegj. Por duket se Bradi është më i shqetësuar për statusin e tij të jetës dhe ai dhe djali i tij duhet të bëjnë një gjë të rëndësishme së bashku. Kjo dramë e familjes komedi është rreth ëndrrave, realitetit, dhe aftësinë për të gjetur gjërat e mira në jetë.

15. Game Night, 2018

Çdo javë Max dhe Annie luajnë ‘lojëra të natës’ me miqtë e tyre duke zgjidhur misteret. Në një rast vëllai karizmatik i Maxit, Brooks, viziton dhe i dërgon ato në një kërkim të “rritur”. Askush nuk mund të mendojë madje se një nga komponentët e lojës do të ishin burrat që mbanin maska dhe do të çonin Brooks në një territor të panjohur. Duket se pjesëmarrësit do të duhet të luftojnë për jetën e tyre, jo për rezultatin. Nëse ju pëlqen eksitimi dhe rreziku, atëherë patjetër duhet të merrni pjesë në këto ‘lojëra’.

16. Dog Days, 2018

Ju ndoshta keni parë filma me tregime dashurie si “Love Actually Love”, “Saint Valentine’s Day”, apo “Paris, I love you”. Kjo komedi ndodh në Los Angeles. Të gjithë personazhet në film bashkohen nga dashuria e tyre për qentë. Dhe siç e dini ndoshta, qentë janë ekspertë në krijimin e situatave kurioze dhe qesharake. Kjo komedi e lehtë dhe pak naive është si kafsha që mund të të bëjë të qeshësh me një tronditje të veshëve të saj.

17. Eighth Grade, 2018

Boja e komedianit Bo Burnham vendosi të filmojë një film për një vajzë të re shkollore me emrin Kayla. Ashtu si fëmijët e tjerë të shkollave, ajo dëshiron të bëhet e famshme dhe vendos të fillojë kanalin e saj në YouTube. Për fat të keq, në jetën reale, rekomandimet nga blogja e saj nuk nxisin ndonjë interes në mesin e përdoruesve të internetit. Dhe as nuk e ndihmojnë të gjejë shokë apo të bëhet një anëtare e fëmijëve të ‘ftohtë’. Kjo komedi është tregimi i jetës së të gjithëve, një shans për t’u ndierë si një adoleshent dhe për t’u kthyer prapa problemeve të atyre ditëve me një buzëqeshje.

18. Destination Wedding, 2018

Një student me emrin Frank është i ftuar në një martesë. Një grup i rastësive fillon të ndodhë në jetën e tij, ose të jetë e saktë, është një grua rrugët e të cilave fillojnë çuditërisht të përkojnë me të. A është dashuri apo një plan dinak? Vetëm koha do ta tregojë. Ashtu si në jetën reale, komedia dhe drama janë ngatërruar ngushtë në këtë film romantik. Dhe me një hedhje që përfshin Winona Ryder dhe Keanu Reeves, ju nuk do të jeni të mërzitur. 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test