Na ndiqni

Fejtone

Ato janë varre pushtuesish, mbretëria e Greqisë pushtoi dhe vendosi ligjet e veta

Nga: Bota sot Më: 11 janar 2018 Në ora: 11:26
arkiv

Në thirrjen e Mbretit Jorgo i II, thuhej se populli shqiptar duhet t’i bindet tashmë vetëm ligjeve të Mbretërisë së Greqisë. Nga dokumentet e asaj kohe jepen të dhëna se ushtria e Greqisë ishte pushtuese që kishte zëvendësuar pushtuesin italian.

Me dekret të kryeministrit Edi Rama varret e ushtarëve grekë që pushtuan Shqipërinë në nëntor 1940 – prill 1941 do të quhen varre historike kombëtare dhe këta ushtarë do përkujtohen nga Republika e Shqipërisë çdo 28 tetor si çlirimtarë të popullit shqiptar.

Ky është paradoksi më i madh i politikës shqiptare të pas viteve 1990, ku pushtuesi nderohet si çlirimtar. Për fat të keq, përballë politikës së keqe të Edi Ramës për të nderuar pushtuesit grekë me një ditë të veçantë heshtin deputetët, akademikët, profesorët e historisë të institucioneve të ndryshme dhe në fund hesht edhe vetë populli shqiptar, bijtë e të cilit kanë derdhur gjak duke mbrojtur tokën e tyre nga pushtuesit e ndryshëm, duke përfshirë edhe grekun e 1914 e të 1940. (Gjyshja ime thoshte greku i parë e greku i dytë).

Më shumë
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test