Na ndiqni

Evropë

Laburistët britanikë kundër marrëveshjes Brexit

Nga: KosovaPress Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 20:08
Jeremy Corbyn

Partia Laburiste britanike do të votojë në parlament kundër marrëveshjes së qeverisë britanike me BE mbi Brexit, tha sot lideri i saj Jeremy Corbyn.

Ai tha se marrëveshja u nënshkrua në Bruksel për të qenë e keqe për Britaninë dhe ishte "një dështim i trishtuar për të negociuar".

"Ajo na jep më pak të drejtë të vendosim për të ardhmen tonë dhe rrezikon vendet e punës dhe standardet e jetesës", tha Corbyn.

Për shkak të kësaj, ai njoftoi, Partia Laburiste do të jetë kundër marrëveshjes, transmeton Reuters.

Kryeministrja britanike Theresa May tha se marrëveshja mbi Brexit, e cila u hartua nga krerët e BE, ishte "marrëveshja më e mirë dhe më e mundshme" për të cilën parlamenti britanik do të votonte përpara Krishtlindjeve.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test