Na ndiqni

Evropë

Ky është ushtrimi më i vështirë në botë ushtarak, e praktikon SAS-i britanez

Nga: Lajmi.net Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 16:47
Pamje nga ushtrimetMediat Shqiptare

Procesi i rekrutimit të SAS është "zgjedhja më e vështirë që çdo organizatë ushtarake mund të bëjë", sipas ish-ushtarit Chris Ryan.

Duke e vazhduar ta shpjegojë procedurën e ushtrimeve përgjatë rekrutimit ushtarak në këtë organizatë, Ryan bënë të ditur se kishte kryer 10 vite shërbim ushtarak në SAS. Ai tashmë gëzon statusin e veteranit.

“Procesi i seleksionimit zgjat 6 muaj rresht. Ne testojmë ushtarët potencial si individë dhe si pjesëtar të ekipës”, shpjegon veterani ushtarak.

“Në fund të seleksionimit, ekziston një betejë verbale shpëtimi në të cilën merren në pytje për 36 orë rresht të selektuarit për rekrutim”, vazhdon tutje ai.

Veterani Ryan e përshkruan procedurën finale si “ferrin e kësaj bote”.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test