Na ndiqni

Evropë

BE miraton sanksionet ndaj iranianëve që organizuan një sulm me bomba në Paris

Më: 20 nëntor 2018 Në ora: 06:39
BE

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian miratuan të hënën një vendim të qeverisë franceze për të sanksionuar shtetasit iranianë të akuzuar për organizimin e një komploti bombash në Francë, një masë që mundëson zbatimin në të gjithë BE-në, thanë diplomatët.

Ministrat thanë se puna teknike mund të fillojë tani në një ngrirje të aseteve në BE, të dy iranianëve dhe shërbimit të inteligjencës iraniane, mbi një komplot të dështuar për të kryer një sulm me bomba në një tubim pranë Parisit, organizuar nga një grup i mërguar i opozitës iraniane.

Danimarka, e cila në tetor tha se dyshonte se një shërbim i inteligjencës iraniane i qeverisë kishte tentuar të kryente një komplot vrasjesh në tokën e saj, gjithashtu loboi për mbështetje për sanksione të ngjashme në mbarë BE, sapo hetimi të përfundojë, thanë diplomatët për Reuters.

Megjithëse në masë të madhe simbolike në ndikim, gatishmëria e BE për të sanksionuar iranianët shënon një ndryshim pas disa muajsh të ndarjes brenda bllokut, për mënyrën se si të ndëshkohen iranianët e akuzuar për aktivitete destabilizuese në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Në tetor, Franca tha se nuk kishte dyshim se ministria e inteligjencës së Iranit ishte pas komplotit të qershorit për të sulmuar demonstratën nga mërgimtarët iranianë pranë Parisit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test