Na ndiqni

Evropë

Kiev: Marshi për transgjinorët anulohet për shkak të dhunës

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 19:47
ilustrim

Aktivistët e mbrojtjes së të drejtave të transgjinorëve kanë anuluar protestat në Kiev të Ukrainës, për shkak të kundërprotestave të dhunshme, që lanë të lënduar disa persona.

Marshi ishte paraparë të ndodhë në rrugët e kryeqytetit të Ukrainës, porn ë momentin që turma ka filluar të mblidhet, rreth 100 persona të së djathtës ekstreme kanë arritur në vendin e ngjarjes për të kundërprotestuar.

Korrespodenti i Radios Evropa e Lirë në Kiev, Christopher Miller, tha se ata kishin përcjellur aktivistët nga mbrapa dhe i kanë sulmuar me bomba tymi si dhe thirrje të shumta kërcënuese.

Miller shtoi se policia nuk ka tentuar të largojë kundërprotestuesit. Dy aktiviste që kishin mbetur në rrugët e qytetit u sulmuan fizikisht nga protestuesit.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test