Na ndiqni

Evropë

Bisedimet e paqes të Ukrainës me Rusinë zhvillohen në Berlin

Më: 2 qershor 2018 Në ora: 00:05
Bisedimet e paqes të Ukrainës me Rusinë zhvillohen në Berlin

Ukraina dhe Rusia do të angazhohen në bisedimet e paqes më 11 qershor,  në Berlin, me Gjermaninë dhe Francën që shërbejnë si ndërmjetës, sipas një njoftimi gjatë një vizite të ministrit të Jashtëm gjerman , Heiko Maas në Ukrainën Lindore.

Bisedimet e paqes synojnë të zhvillohen në mesin e ministrave të jashtëm të këtyre katër vendeve.

Ministri i Jashtëm gjerman, Maas ishte duke vizituar rajonin e konfliktit , në lindje të Ukrainës me homologun e tij ukrainas, Pavlo Klimkin, si një mision i mundshëm i Kombeve të Bashkuara me qellimin për të rivendosur paqen. 

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test