Na ndiqni

Evropë

Erdogan çon Turqinë drejt zgjedhjeve të parakohshme

Më: 18 prill 2018 Në ora: 15:44
Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vendosur që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare duke dekretuar edhe 24 qershorin si ditën e zgjedhjeve.

Më 16 prill 2017, Turqia mbajti një referendum që kërkoi nga votuesit të vendosin për ndryshime kushtetuese në 18 nene për të kaluar nga sistemi parlamentar në sistem presidencial.

Fillimisht zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale për mandatin pesëvjeçar në pajtim me ndryshimet e reja kushtetuese ishin planifikuar të mbahen në nëntor të vitit 2019, por opozita turke, e jo vetëm, kanë bërë thirrje për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme.

“Duhet të dihet se MHP kërkon zgjedhje të parakohshme pas miratimit të ligjeve rregulluese”, tha kreu i partisë i partisë opozitare Lëvizja Nacionaliste në Turqi, Devlet Bahçeli, një ditë më parë, teksa bëri thirrje për zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 26 gusht të këtij viti.

Top Channel
Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test