Na ndiqni

Evropë

Merkel kundërshton ndryshimin e himnit gjerman

Nga: Mediat Shqiptare Më: 5 mars 2018 Në ora: 18:58
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk dëshiron që himni kombëtar gjerman të ndryshohet, tha sot zëdhënësi i saj.

Komisionarja gjerman për barazi gjinore Cristine Roze-Mering propozoi dje se fjalët e "atdheu" dhe "vëllazërore"  të zëvendësohen me fjalë neutrale kombëtare, pasi një gjë të tillë e kanë bërë edhe Kanada dhe Austria.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test