Na ndiqni

Durrësi

Ndjekje penale dhe gjoba pa fund nga policia, qyteti i Durrësit mban rekordin…

Nga: Mediat shqiptare Më: 26 gusht 2018 Në ora: 12:37
Policia e Shtetit

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në bashkëpunim me Specialistët e Rendit kanë ushtruar kontrolle të përbashkëta gjatë fundjavës. Qarkullimi Rrugor në vijim të zbatimi të planit të masave u kanë ushtruar kontrolle drejtuesve të mjeteve që konsumojnë pije alkoolike dhe drejtojnë mjetet pa qenë të pajisur me leje drejtimi, me qëllim parandalimi i aksidenteve rrugore dhe rritja e parametrave të sigurisë në rrugë.

Sektori i Rendit kanë ushtruar kontroll mjeteve mbi evidentimin e rasteve të posedimit të sendeve të paligjshme me qëllim rritjen e sigurisë së qytetarëve. Si rezultat i kontrolleve të ushtruara vetëm në fundjavë janë proceduar penalisht 6 shtetas për drejtim të motorçikletave pa leje drejtimi dhe është janë arrestuar në flagrancë 4 shtetas për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit.

 Ajo qe bie ne sy eshte se rekordin e gjobave e mbajme shoferet qe flasin ne telefon gjate drejtimit te mjetit.

Janë vendosur masat administrative si më poshtë vijojnë:

• janë pezulluar 37 leje drejtimi për tejkalim të normave të shpejtësisë dhe 11 leje drejtimi për përdorim të pijeve alkoolike;

• janë ndëshkuar 147 drejtues mjetesh për përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit;

• janë ndëshkuar 114 drejtues mjetesh për parakalim të gabuar;

• janë ndëshkuar 45 drejtues mjetesh për mospërdorim të rripit të sigurimit.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor Durrës këshillojnë çdo drejtues mjeti të mos përdorin alkool, mos drejtojnë mjetet pa qenë të pajisur me leje drejtimi dhe të respektojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, në të kundërt do të ndëshkohen me masë administrative apo sipas legjislacionit penal.

Komentet
Më të lexuarat
Sondazh A mendoni se qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza këtë vit?
test